Mekka błotnego futbolu

Maciek Rant i Wojtek Rogalski przeprowadzili krótki wywiad z organizatorami kultowej imprezy Swamp Soccer World Championship w Finlandii. Na nasze pytania odpowiedziała jedna z organizatorek imprezy Päivi Kemppainen.

suopotkupallo 2015 015

Wiemy, że Finowie lubią surfować zimą, wykrzykują hymny narodowe innych państw, grają covery Nirvany w wersji humppa i umieścili nazistów w kosmosie. Czy piłka błotna wpisuje się w ten kanon? Skąd pomysł na turniej w tak odległej części kraju?
Mistrzostwa Świata w Piłce Błotnej to zabawne, emocjonujące i uzależniające wydarzenie, rok rocznie odbywające się w lipcu. Setki graczy przyjeżdżają tu regularnie. Wybraliśmy akurat tę część Finlandii, gdyż jest tu dużo błota, tak potrzebnego w tej dyscyplinie.

Kto głównie się zgłasza, czy startują drużyny z jakichś egzotycznych krajów, czy gościliście kiedyś graczy z Polski?
Większość zespołów przyjeżdża z Rosji i Finlandii. Ale gościmy też ekipy z Niemiec, Islandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Anglii, Ukrainy, Szwajcarii i wielu innych państw. Do tej pory nie było u nas drużyny z Polski, cieszymy się więc, że w tym roku tu przyjedziecie.

01A_2767

Wasz turniej musi być wyzwaniem dla organizatorów. Ile osób pracuje przy jego organizacji, Ilu drużyn spodziewacie się w tym roku.
Spodziewamy się 250 zespołów. Hyrynsalmi i ośrodek narciarski Ukkohalla wspólnie pracują przy organizacji turnieju, tak że jesteśmy w stanie sprawnie przygotować ekscytujące zawody na odpowiednim poziomie. W grupie roboczej pracuje około 50 osób.

Czy to prawda, że wasze błoto jest tak głębokie, iż odnajdujecie ciała graczy z poprzednich edycji turnieju?
To prawda, błoto rzeczywiście jest bardzo głębokie i co rusz natrafiamy na jakąś kończynę. Nie chciałabym jednak tego szerzej komentować:)

Słyszeliśmy, że wasze komary są większe od koni…
Nie, nie. Komary mamy małe, wielkości kotów 🙂

suopotkupallo 2015 027

Co porabia teraz błotny baron Jyrki Väänänen?
Niestety nie wiem, co u niego słychać. Mam nadzieję, że ma się dobrze.

Ostatnie pytanie. Kto twoim zdaniem wygrałby w meczu Finlandia kontra Wyborowa?
Myślę, że wygrałaby Finlandia, ale musielibyśmy to sprawdzić… 🙂

Myślę, że wkrótce będzie okazja się przekonać 🙂 Przyjedziemy do was wygrać turniej, a jeśli to się nie uda, to może chociaż znajdziemy Jyrkiego.
Dziękujemy za rozmowę.

500

Mistrzostwa Świata odbywają się na bagnie Vuorisuo w Hyrynslami w Finlandii.  W ciągu dwóch dni rozgrywanych jest ponad 700 spotkań, a w imprezie bierze udział około 5 tysięcy zawodników z całego świata. Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 15-16 lipca 2016.